Kosatec bezlistý (Iris aphylla)

Kosatec bezlistý - Foto č. 11361


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyJedovaté rostlinyBylinySkalní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Kosatcovité

České středohoří, vrch Ostrý
8.Květen 2008


Kosatec bezlistý:

Vytrvalá bylina z čeledi kosatcovitých (Iridaceae) vysoká 10-50 cm se silným oddenkem, z něhož vyrůstá obvykle 3-5květá, vzácně jen jednokvětá přímá lodyha, jen dole chudě větvená; navzdory svému druhovému jménu listy má, ty však nevyrůstají na květonosné lodyze, ale na sterilních bočních výhoncích oddenku; listy jsou přibližně zdéli lodyhy, tuhé, lysé, sivozelené, bez rozlišené lícní a rubové strany, a mají pro kosatce typický mečovitý či spíše vzhledem k mírnému zakřivení šavlovitý tvar; květy fialové či modrofialové s červenohnědým žilkováním, okvětí má 6 cípů, z nichž 3 vnější jsou obloukem vykloněné z květu dolů a nesou nápadný kartáček bílých mnohobuněčných chlupů, a 3 vnitřní jsou naopak k sobě skloněné a tvoří jakousi stříšku nad středem květu; plod je trojpouzdrá tobolka. Kvete hlavně v květnu, s mírným přesahem do sousedních měsíců. Roste na skálách, skalních stepích a slunných stráních se zásaditou půdní reakcí, u nás jen ve středních Čechách a Českém středohoří. Jeho vnitrodruhové členění je problematické, obvykle se u nás rozeznávají tři poddruhy, lišící se počtem květů, poměrem délky listů ku lodyze a tvarem tobolky; dva z nich jsou v Červeném seznamu cévnatých rostlin řazeny k taxonům kriticky ohroženým (C1) a jeden k silně ohroženým (C2), zákonem je chráněn bez rozlišení poddruhů jako rostlina silně ohrožená. Jako ostatní naše kosatce je slabě jedovatý, jeho oddenek vyvolává zvracení a průjmy.


Kosatec bezlistý - Fotografie (9):
(Iris aphylla)
Foto č. 11370
(Iris aphylla)
Foto č. 11369
(Iris aphylla)
Foto č. 11368
(Iris aphylla)
Foto č. 11367
(Iris aphylla)
Foto č. 11366
(Iris aphylla)
Foto č. 11365
(Iris aphylla)
Foto č. 11364
(Iris aphylla)
Foto č. 11363
(Iris aphylla)
Foto č. 11362

Kosatec bezlistý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.