kořenovník vrstevnatý (Heterobasidion annosum)

kořenovník vrstevnatý - Foto č. 18068


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Okolí Mělníka, CZ
15.Listopad 2012

Možnost záměny za jinou houbu


kořenovník vrstevnatý:

Patří mezi parazitické houby napadající zdravé stromy a především jejich kořeny. Nejběžněji se vyskytuje v borových lesích, ovšem napadá i jiné jehličnany a vzácně dokonce i listnáče. Představuje jednu z nejškodlivějších hub, která vyrůstá většinou u pařezů nebo na bázích kmenů, obvykle v podobě polorozlitých až kloboukatých útvarů. Plodnice jsou víceleté, tvrdé a vyznačují se bělavou dužninou dřevnaté konzistence a hrbolkatým, kaštanově hnědým povrchem s bílým okrajem. Pro tyto houby je také typické jejich prorůstání jehličím, větvičkami nebo ostružiním.

Poznámka: Donedávna se všechny kořenovníky v Evropě určovaly jako kořenovník vrstevnatý, ale finští mykologové Kari Korhonen a Tuomo Niemelä začali rozlišovat dva další druhy, konkrétně kořenovník smrkový (Heterobasidium parviporum) a kořenovník jedlový (Heterobasidion abietinum). Oba druhy se liší plstnatým okrajem plodnic a drobnějšími ústími rourek.

Využití: Nejedlýkořenovník vrstevnatý - Fotografie (1):
(Heterobasidion annosum)
Foto č. 17216


kořenovník vrstevnatý - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houby

kořenovník smrkový (Heterobasidion cf. parviporum):

Kořenovník vrstevnatý parazituje většinou na dřevě borovic, zatímco kořenovník smrkový napadá především smrky a navíc se vyznačuje sametově plstnatým okrajem kloboukatých plodnic a drobnějšími ústími rourek.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.