Kokotice povázka (Cuscuta epithymum)

Kokotice povázka - Foto č. 6402


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyParazitické rostlinyBylinyLuční rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Kokoticovité

Chomutov, Škrle
25.Srpen 2007


Kokotice povázka:

Jednoletá nezelená parazitická bylina z čeledi kokoticovitých (Cuscutaceae), která se vyvinula z čeledi svlačcovitých (Convolvulaceae) změnou způsobu výživy a někdy je považována za její součást. Lodyhy jsou niťovité, větvené, nažloutlé až světle nachové, ovíjivé, bezlisté; k hostiteli se přichycují tzv. haustorii, přeměněnými kořeny pronikajícími do jeho cévních svazků. Drobné bělavě růžové až načervenalé zvonkovité květy jsou uspořádány po 5-25 v kulovitých klubíčkovitých květenstvích o průměru do 1 cm; od jiných zástupců rodu se liší dvěma dlouhými válcovitými karmínovými bliznami, které zřetelně vyčnívají z květu; plod je tobolka. Kvete od července do září. Roste na slunných stráních, v lesních lemech a na polích, zejména na pícninách, někdy na rumištích, vzácně i na mokrých stanovištích; své hostitele si příliš nevybírá, nejčastěji je to mateřídouška nebo jetel, případně jiní zástupci čeledí hluchavkovitých a bobovitých, mohou to však být i rostliny z čeledí hvězdnicovitých, jitrocelovitých (na snímku), brukvovitých a řady dalších, vzácně dokonce i kapradiny; rostliny parazitující na jeteli a vojtěšce bývají statnější, někdy jsou považovány za poddruh či dokonce samostatný druh. U nás se vyskytuje roztroušeně až hojně od nížin do podhůří, zvláště v teplejších oblastech. Je to slabá léčivka používaná především při nemocech trávicí a vylučovací soustavy.


Kokotice povázka - Fotografie (3):
(Cuscuta epithymum)
Foto č. 6405
(Cuscuta epithymum)
Foto č. 6404
(Cuscuta epithymum)
Foto č. 6403

Kokotice povázka - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.