klouzek strakoš (Suillus variegatus)

klouzek strakoš - Foto č. 17173


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houby


Okolí Mladé Vožice, CZ
6.Říjen 2011

Možnost záměny za jinou houbu


klouzek strakoš:

Se strakošem se můžeme setkat v borových lesích s písčitým podkladem, kde vyrůstá obvykle v početných skupinách, díky čemuž si také vysloužil přezdívku "bezpráce". Objevuje se od konce června až do listopadu a patří k nejvyhledávanějším klouzkům.
Představuje snadno poznatelný druh jedlé houby, kterou charakterizují okrové plodnice s lehkým oranžovým nádechem, jemně šupinkatý povrch klobouku, olivově hnědé až tmavě olivově okrové rourky a póry, na řezu modrající dužnina a velmi příjemná charakteristická vůně. Záměna je možná snad jen za klouzek kravský (Suillus bovinus).

Využití: Patří k dobrým jedlým houbám s všestranným použitím.

Poznámka: V některých atlasech bývá uváděn jako hřib, patří však do skupiny klouzků.klouzek strakoš - Fotografie (3):
(Suillus variegatus)
Foto č. 19939
(Suillus variegatus)
Foto č. 17172
(Suillus variegatus)
Foto č. 15201


klouzek strakoš - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

klouzek kravský (Suillus bovinus):

Liší se od sebe jiným povrchem klobouku a odlišnou dužninou s jinou vůní. Klouzek kravský mívá povrch klobouku víceméně hladký a obvykle lepkavý až slizký, zatímco u klouzku strakoše je klobouk jemně šupinkatý a většinou suchý. Dužnina se při poranění u strakoše zbarvuje modře, kdežto u klouzku kravského je zpočátku neměnná. Zbarvuje se do růžova, avšak až při některých kuchyňských úpravách.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.