Kalina obecná (Viburnum opulus)

Kalina obecná - Foto č. 8482


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé rostlinyLéčivé rostlinyJedovaté rostlinyKeřeStromyLesní rostlinyPěstované rostliny


čeleď: Zimolezovité

Norsko, Langesund
7.Červen 2008


Kalina obecná:

Opadavý keř nebo nízký strom z čeledi zimolezovitých (Caprifoliaceae, syn. Loniceraceae; někdy vyčleňována do samostatné čeledi Viburnaceae) vysoký až 5 m; letorosty lysé; listy vstřícné, trojlaločné, hrubě zubaté, svěže zelené; květenství chocholičnaté, tvořící plochý kruh o průměru až 10 cm; květy čistě bílé až mírně narůžovělé, okrajové květy květenství jsou sterilní a výrazně (až 25 mm) zvětšené (na rozdíl od příbuzné kaliny tušalaje, která má všechny květy přibližně stejně velké); plody jsou drobné, korálkově červené, nepříjemně páchnoucí peckovice, které zůstávají na stromě obvykle přes zimu, ptáci se jim vyhýbají. Kvete v květnu a červnu. Roste na vlhkých, světlých i stinných stanovištích, jako jsou lužní lesy, pobřežní křoviny nebo vlhké meze; u nás se vyskytuje od nížin do podhůří roztroušeně, místy až hojně. Pěstuje se v řadě kultivarů (nejčastěji cv. ´Roseum´, který má všechny květy v květenství zvětšené a sterilní, květenství je kulovité a připomíná sněhovou kouli), ozdobná je i na podzim, kdy se její listy zbarvují jasně červeně; vysazuje se také často jako dřevina zpevňující břehy. Plody jsou za syrova mírně jedovaté, ve větším množství vyvolávají zvracení, po tepelném zpracování jsou jedlé a vařívala se z nich marmeláda; jedovatá je i kůra; je to léčivka používaná vnitřně ke zmírnění menstruačních problémů, proti žaludečním vředům, astmatu a plicním chorobám či jako utišující a protikřečový prostředek, zevně na ekzémy.
Zajímavostí této fotografie z pobřeží Norska je plazivý vzrůst kaliny vyvolaný větry vanoucími od moře.


Kalina obecná - Fotografie (7):
(Viburnum opulus)
Foto č. 20405
(Viburnum opulus)
Foto č. 20404
(Viburnum opulus)
Foto č. 20403
(Viburnum opulus)
Foto č. 20402
(Viburnum opulus)
Foto č. 8485
(Viburnum opulus)
Foto č. 8484
(Viburnum opulus)
Foto č. 8483

Kalina obecná - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.