Kakost krvavý (Geranium sanguineum)

Kakost krvavý - Foto č. 4877


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyLéčivé rostlinyBylinyLesní rostlinySkalní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Kakostovité

Norsko, Langesund
21.Květen 2007


Kakost krvavý:

Vytrvalá, 20-40 cm vysoká bylina z čeledi kakostovitých (Geraniaceae) s hluboce dlanitě dělenými listy a velkými červenými květy, které na rozdíl od ostatních našich kakostů vyrůstají jednotlivě a ne po dvojicích. Kvete od května do července, ojediněle dokvétá až do konce září. Roste na suchých slunných stráních, skalkách, v lesních lemech, křovinách nebo světlých hájích, zejména doubravách a borech na zásaditém, na vápník bohatém podloží v teplejších územích našeho státu. Oddenek obsahuje třísloviny vyvolávající srážení krve, v lidové medicíně se používal k zástavě krvácení. I když není zařazen na seznam zvláště chráněných druhů, patří mezi naše vzácnější rostliny. – Přestože u nás je jednoznačně považován za teplomilnou rostlinu, byla tato fotografie pořízena na vápencových útesech nad mořem v jihovýchodním Norsku, kde roste ve společnosti takových druhů, jako je vysokohorská dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala)!


Kakost krvavý - Fotografie (4):
(Geranium sanguineum)
Foto č. 4881
(Geranium sanguineum)
Foto č. 4880
(Geranium sanguineum)
Foto č. 4879
(Geranium sanguineum)
Foto č. 4878

Kakost krvavý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.