kačenka náprstkovitá (Verpa conica)

kačenka náprstkovitá - Foto č. 14592


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby Léčivé a zdravotně prospěšné houby


Mělník, CZ
29.Duben 2008

Možnost záměny za jinou houbu


kačenka náprstkovitá:

Kačenka náprstkovitá patří mezi vzácnější jarní houby. Nejvíce se jí daří pod růžovokvětými dřevinami, ale také pod osikami, jívami a jasany. Setkat se s ní můžeme spíše v teplejších oblastech, kde se začíná objevovat již koncem března a vyrůstá zhruba po dobu jednoho měsíce.

Popis: Klobouk je 15-40 mm velký, žlutohnědý nebo hnědý, někdy s olivovým nádechem, jemně vrásčitý, křehký a většinou částečně zprohýbaný.
Třeň je 30-120 x 5-15 mm velký, bělavý, jemně vločkatý, válcovitý, někdy částečně zdeformovaný a v dospělosti několikrát větší nežli klobouk. Dužnina je křehká, chuť a vůně nepříliš výrazná, v dospělosti nepříjemně spermatická. Záměna je možná za kačenku náprstkovitou mozkovitou (Verpa conica var. cerebriformis), která se liší mozkovitě zprohýbaným kloboukem.

Využití: Jedlá.


kačenka náprstkovitá - Fotografie (2):
(Verpa conica)
Foto č. 14593
(Verpa conica)
Foto č. 14591


kačenka náprstkovitá - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houbyPodezřelé houby

kačenka česká (Verpa bohemica):

Kačenka česká dorůstá obvykle do větších velikostí a liší se mozkovitě zprohýbaným kloboukem. Klobouk kačenky náprstkovité bývá pouze částečně zprohýbaný a jemně vrásčitý.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.