Jitrocel přímořský (Plantago maritima)

Jitrocel přímořský - Foto č. 6362


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé rostlinyChráněné rostlinyLéčivé rostlinyBylinySlanomilné rostliny


čeleď: Jitrocelovité

Kadaň, Nechranice
23.Červenec 2007


Jitrocel přímořský:

Vytrvalá bylina z čeledi jitrocelovitých (Plantaginaceae) s vícehlavým oddenkem a několika přízemními růžicemi listů, které jsou šikmo vystoupavé až vzpřímené, úzce kopinaté až čárkovité, celokrajné nebo oddáleně nepravidelně zubaté, masité, žlábkovité, často nasivělé; bočně vyrůstající lodyhy jsou krátce vystoupavé, 10-40 cm vysoké, asi 2x delší než listy, přitiskle chlupaté, bezlisté, nevětvené, s poměrně dlouhým hustým koncovým klasem. Drobné čtyřčetné trubkovité květy s kolovitě rozloženými cípy mají nenápadnou nahnědlou barvu, naopak velmi nápadné jsou sírově žluté tyčinky daleko vyčnívající z trubky korunní, jimiž se tento druh na první pohled liší od všech ostatních našich zástupců rodu; plod je chlupatá tobolka. Kvete od července do září. Je to obligátní halofyt, tj. roste výhradně na zasolených půdách, jako jsou okolí pramenů minerálních vod nebo zasolené pastviny (a v cizích krajích samozřejmě mořské pobřeží), dobře snáší sešlap a naopak nesnáší zástin, takže velmi často roste na cestách; u nás velmi vzácně v nejteplejších oblastech severozápadních Čech a jižní Moravy. Zvláště chráněný druh – kriticky ohrožený. V severských přímořských zemích se přidává do salátů. Léčivka s projímavými účinky.


Jitrocel přímořský - Fotografie (6):
(Plantago maritima)
Foto č. 6368
(Plantago maritima)
Foto č. 6367
(Plantago maritima)
Foto č. 6366
(Plantago maritima)
Foto č. 6365
(Plantago maritima)
Foto č. 6364
(Plantago maritima)
Foto č. 6363

Jitrocel přímořský - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.