Jitrocel písečný (Psyllium arenaria)

Jitrocel písečný - Foto č. 15284


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyLéčivé rostlinyBylinyPískomilné rostliny


čeleď: Jitrocelovité

Mělník, PP Písčina u Tuhaně
15.Srpen 2009


Jitrocel písečný:

Jednoletá chlupatá a žláznatá bylina z čeledi jitrocelovitých (Plantaginaceae) vysoká 10-40 cm; lodyha přímá, obvykle větvená, bez přízemní listové růžice; listy vstřícné, čárkovité; klasy úžlabní, dlouze stopkaté, vejčité až kulovité; květy drobné, bělavě hnědé, s dlouhými tyčinkami se žlutými prašníky; plod je dvousemenná tobolka. Kvete od června do září. Roste na písčinách, v nezapojených travních porostech na písčitých půdách, druhotně podle komunikací, zejména na nádražích; u nás roztroušeně, častěji v písčinách Polabí a jižní Moravy. Je to léčivka s projímavými a tišícími účinky. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazen mezi druhy silně ohrožené (C2); ohrožen je zejména zánikem lokalit, ať již těžbou, zalesňováním, nebo zarůstáním třtinou křovištní, naopak mu nejen nevadí, ale přímo prospívá pohyb lidí po lokalitě, který narušuje půdu a rozvolňuje vegetační kryt.


Jitrocel písečný - Fotografie (1):
(Psyllium arenaria)
Foto č. 15285

Jitrocel písečný - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.