Jetel žíhaný (Trifolium striatum)

Jetel žíhaný - Foto č. 14732


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLuční rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Bobovité

Libočany
26.Červen 2010


Jetel žíhaný:

Jednoletá až dvouletá měkce chlupatá bylina z čeledi bobovitých (Fabaceae), jeden z drobnějších druhů rodu; lodyhy 5-30 cm dlouhé, chudě a krátce větvené, dvojího vzhledu – buď jednotlivé a vzpřímené, nebo četné a rozprostřené; listy trojčetné, dolní dlouze, horní krátce řapíkaté; hlávky drobné, vejčité, za plodu až válcovité, zčásti zakryté červeně pruhovanými rozšířenými palisty podpůrných listů; květy drobné, světle růžové, s velkými vynikle tmavě zeleně žilnatými kalichy, které se za plodu poněkud nafukují (i když zdaleka ne tak jako u jetele jahodnatého) a zbarvují do červena. Kvete od května do srpna. Roste na suchých slunných stráních, sešlapávaných trávnících a okrajích cest, preferuje písčité a kamenité půdy s nízkým obsahem vápníku, snáší i zasolení; u nás vzácně, převážně jen v teplých oblastech středních a severozápadních Čech, na Moravě v okolí Znojma. Třebaže je v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR řazen mezi druhy kriticky ohrožené (C1), zákonem zvláště chráněn není (jako ostatně žádný jiný jetel).


Jetel žíhaný - Fotografie (3):
(Trifolium striatum)
Foto č. 14735
(Trifolium striatum)
Foto č. 14734
(Trifolium striatum)
Foto č. 14733

Jetel žíhaný - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.