Jetel malokvětý (Trifolium retusum)

Jetel malokvětý - Foto č. 14742


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLuční rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Bobovité

Žatec
26.Červen 2010


Jetel malokvětý:

Jednoletá lysá bylina z čeledi bobovitých (Fabaceae), jeden z drobnějších druhů rodu; lodyhy 4-15 cm dlouhé, od báze větvené, poléhavé nebo vzpřímené; listy trojčetné, dlouze řapíkaté, lístky vynikle žilnaté, s jemně ostře pilovitými okraji; hlávky drobné, kulovité, krátce stopkaté; květy drobné, světle růžové až bělavé, s velkými kalichy, jejichž dlouhé šídlovité cípy přečnívají korunu, takže hlávky jsou na první pohled nápadně ježaté – žádný náš jetel nic podobného nemá, záměna je vyloučena. Kvete od května do července. Roste na suchých slunných stráních, sešlapávaných trávnících a okrajích cest, preferuje písčité půdy s nízkým obsahem vápníku, snáší i zasolení; u nás vzácně, převážně jen v teplých oblastech, v Čechách hlavně v Praze a okolí, v Podkrušnohoří a středním Poohří, na Moravě jen v nejjižnější části. Třebaže je v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR řazen mezi druhy kriticky ohrožené (C1), zákonem zvláště chráněn není (jako ostatně žádný jiný jetel).


Jetel malokvětý - Fotografie (4):
(Trifolium retusum)
Foto č. 14746
(Trifolium retusum)
Foto č. 14745
(Trifolium retusum)
Foto č. 14744
(Trifolium retusum)
Foto č. 14743

Jetel malokvětý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.