Jetel luční (Trifolium pratense)

Jetel luční - Foto č. 1188


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyLuční rostlinyPěstované rostliny


čeleď: Bobovité

Českobudějovicko
2006


Jetel luční:

Vytrvalá bylina z čeledi bobovitých (Fabaceae) vysoká 10-40 cm, s přímou nebo vystoupavou lodyhou. Listy jsou trojčetné, na líci lístků zpravidla s nabělalou (vzácněji načervenalou) skvrnou tvaru půlměsíce. Květenství je kulovitá mnohokvětá hlávka o průměru asi 3 cm, podepřená palisty nejhořejších listů; květy jsou téměř 2 cm dlouhé, červenofialové, vzácně bílé, po odkvětu neopadávají, ale zasychají na plodu, kterým je lusk, otevírající se víčkem a nikoli dvěma chlopněmi, jak je tomu obvykle. Kvete od května do října. Pro délku korunní trubky může být opylován pouze hmyzem s dlouhým sosákem, především čmeláky, jak jako první objasnil Darwin. Roste na loukách s výjimkou nejvyšších poloh na celém území našeho státu hojně; je to velmi cenná pícnina, často se pěstuje v řadě vyšlechtěných kultivarů, některé mohou dorůstat až do výšky 1 m. Hlávky se používají pro své léčivé účinky při bronchitidě, cukrovce nebo zevně při onemocnění kůže.


Jetel luční - Fotografie (1):
(Trifolium pratense)
Foto č. 1189

Jetel luční - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.