Jetel červenavý (Trifolium rubens)

Jetel červenavý - Foto č. 14787


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostliny


čeleď: Bobovité

Nechranická přehrada
26.Červen 2010


Jetel červenavý:

Vytrvalá bylina z čeledi bobovitých (Fabaceae) vysoká 20-60(-100) cm, největší, a podle mého názoru i nejkrásnější náš jetel; lodyha přímá, obvykle nevětvená; listy trojčetné, krátce řapíkaté, s palisty delšími než řapík a s ním přes polovinu délky srostlými, lístky úzce eliptičné, nápadně dlouhé v poměru k šířce, na okraji jemně ostře pilovité; hlávky zpočátku vejčité, později válcovité, až 7 cm dlouhé; květy tmavě purpurové, zřídka bílé, kalichy s dlouhými odstále chlupatými cípy, které jsou jen o málo kratší než rozvitá koruna, nerozvitou daleko přečnívají a zahalují tak horní část mladé hlávky do překrásné pavučiny. Kvete v červnu a červenci. Roste na slunných křovinatých stráních, v lemech a na světlinách teplomilných doubrav a dubohabřin, preferuje suché bazické půdy; u nás roztroušeně až vzácně v teplých územích, v Čechách v Podkrušnohoří, Českém krasu, Polabí a Povltaví, na Moravě v okolí Brna, Třebíče a vůbec nejhojněji v Bílých Karpatech. V poslední době rychle ustupuje, v Červeném seznamu cévnatých rostlin je řazen mezi druhy ohrožené (C3), zákonem zvláště chráněn není (jako ostatně žádný jiný jetel).


Jetel červenavý - Fotografie (10):
(Trifolium rubens)
Foto č. 19534
(Trifolium rubens)
Foto č. 19533
(Trifolium rubens)
Foto č. 19532
(Trifolium rubens)
Foto č. 19531
(Trifolium rubens)
Foto č. 19530
(Trifolium rubens)
Foto č. 14792
(Trifolium rubens)
Foto č. 14791
(Trifolium rubens)
Foto č. 14790
(Trifolium rubens)
Foto č. 14789
(Trifolium rubens)
Foto č. 14788

Jetel červenavý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.