Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia)

Jeřáb ptačí - Foto č. 1232


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé rostlinyStromyLesní rostlinyPěstované rostlinySkalní rostliny


čeleď: Růžovité

Českobudějovicko
2006


Jeřáb ptačí:

3-15 m vysoký strom s hladkou borkou z čeledi růžovitých (Rosaceae) s lichozpeřenými listy; bílé květy v chocholičnatých latách vykvétají až po olistění, v květnu a červnu; plody jsou necelý centimetr velké živě červené malvice, takzvané jeřabiny. V syrovém stavu jsou mírně jedovaté, usušením nebo tepelnou úpravou jejich jedovatost mizí; rovněž ptáci je konzumují až po přemrznutí. V lidovém léčitelství se používají na podporu funkcí trávicí a vylučovací soustavy (např. při močových kamenech). Lze je použít i na kompoty a marmelády nebo na výrobu pálenky zvané jeřabinka. Roste na celém území státu, zejména na horách, řidčeji pouze v nejteplejších oblastech; často se vysazuje podle horských silnic. Byla z něj vypěstována řada kultivarů, včetně jedlých, sladkoplodých.


Jeřáb ptačí - Fotografie (3):
(Sorbus aucuparia)
Foto č. 13656
(Sorbus aucuparia)
Foto č. 13655
(Sorbus aucuparia)
Foto č. 13654

Jeřáb ptačí - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.