Jehlice trnitá (Ononis spinosa)

Jehlice trnitá - Foto č. 6212


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyPolokeřeLuční rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Bobovité

České středohoří, vrch Raná
3.Červenec 2007


Jehlice trnitá:

Vytrvalá nepříjemně páchnoucí bylina až polokeř z čeledi bobovitých (Fabaceae) vysoká 30-60 cm s dřevnatým kůlovým kořenem, z něhož vyrůstá přímá lodyha, obvykle chlupatá, červeně naběhlá a dole zdřevnaťující, bohatě větvená; postranní větévky tvoří kolce – jsou zkrácené a zakončené hrotem. Listy jsou dole trojčetné, nahoře jednočetné, s palisty, krátce žláznaté a chlupaté; lístky eliptičné, na okraji ostře zubaté. Růžové až světle purpurové květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů a na zkrácených větévkách vytvářejí husté krátké hrozny, v horní části latovitě nahloučené. Plod je lusk s 1-3 semeny. Kvete od června do srpna. Roste na suchých stráních, pastvinách, úhorech, podle cest, na náspech a nádražích; u nás roztroušeně až hojně v teplejších oblastech celého státu, převážně v pahorkatinách, s výjimkou západních a jižních Čech, kde je vzácná až chybí. Její kořen se používá jako diuretikum, je složkou urologických čajových směsí. V dávných dobách prý stařeny mrskaly touto rostlinou nevěrné ženy, odtud její lidový název „babí hněv“.


Jehlice trnitá - Fotografie (2):
(Ononis spinosa)
Foto č. 6214
(Ononis spinosa)
Foto č. 6213

Jehlice trnitá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.