Jarva žilnatá (Cnidium dubium)

Jarva žilnatá - Foto č. 15333


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyJedovaté rostlinyBylinyLuční rostliny


čeleď: Miříkovité

Chomutov, PP Slanisko u Škrle
18.Srpen 2009


Jarva žilnatá:

Dvouletá až vytrvalá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae) vysoká 30-100 cm; lodyha přímá, dutá, nahoře chudě větvená; listy 2-3x zpeřeně dělené na čárkovité úkrojky s podvinutými okraji a naspodu vyniklou žilnatinou, přízemní dlouze řapíkaté, za květu odumírající, lodyžní takřka bez řapíku, s nafouklou, lodyhu objímající pochvou, která je zejména u nejhořejších listů delší než čepel; drobné bílé květy jsou v hustých složených okolících, obal chybí nebo jen z několika listenů, obalíčky z četných šídlovitých zelených listenů; plod je žebernatá dvounažka. Kvete od července do září. Je jedovatá. Roste na vlhkých, na jaře zaplavovaných loukách na půdách zpravidla těžších, minerálně bohatých, někdy i mírně zasolených, vzácně i na píscích, preferuje slunná stanoviště, výjimečně roste i ve světlých bažinných olšinách; u nás roztroušeně převážně v nivách velkých řek teplých oblastí – Pomoraví, Podyjí, Polabí, vzácně v Podkrušnohoří, na většině území jen ojediněle nebo chybí. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazena mezi druhy silně ohrožené (C2), zvláště chráněna zákonem však není.


Jarva žilnatá - Fotografie (4):
(Cnidium dubium)
Foto č. 15337
(Cnidium dubium)
Foto č. 15336
(Cnidium dubium)
Foto č. 15335
(Cnidium dubium)
Foto č. 15334

Jarva žilnatá - Info na Wikipedie



  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.