Jahodník truskavec (Fragaria moschata)

Jahodník truskavec - Foto č. 12027


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé rostlinyLéčivé rostlinyBylinyLesní rostliny


čeleď: Růžovité

Doupovské hory, vrch Bučina u Kyselky
2.Květen 2009


Jahodník truskavec:

Vytrvalá chlupatá bylina z čeledi růžovitých (Rosaceae) vysoká 15-25 cm, z našich tří druhů zřetelně nejrobustnější; z krátkého přímého oddenku se zbytky odumřelých listů vyrůstá růžice dlouze řapíkatých trojčetných listů s hrubě pilovitými lístky; lodyha přímá, bezlistá, převyšující listy, zakončená okolíkovitým vrcholíkem bílých květů, jejichž stopky jsou hustě dlouze odstále chlupaté (důležitý určovací znak, postačující k odlišení od obou našich zbývajících druhů jahodníků, které mají květní stopky přitiskle krátce chluaté!); plod je jahoda – souplodí nažek na zdužnatělém květním lůžku – na bázi s nazpět ohrnutými kališními lístky. Kvete od konce dubna do června, někdy dokvétá až na začátku července. Roste ve světlých lesích, lesních lemech, na pasekách a podle lesních cest; u nás na celém území s výjimkou horských poloh roztroušeně až dosti hojně. Je to léčivka se stejnými účinky jako jahodník obecný, tj. svíravými a protizánětlivými, užívá se při zánětech trávicí a vylučovací soustavy, zevně na hemeroidy nebo špatně se hojící rány; plody nejsou tak dobré jako u jahodníku obecného, protože červenají jen na osluněné straně a špatně se oddělují od kalicha.


Jahodník truskavec - Fotografie (1):
(Fragaria moschata)
Foto č. 12028

Jahodník truskavec - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.