Jablečník obecný (Marrubium vulgare)

Jablečník obecný - Foto č. 6708


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyLéčivé rostlinyBylinyRumištní rostlinyZavlečené rostliny


čeleď: Hluchavkovité

České středohoří, vrch Raná
3.Červenec 2007


Jablečník obecný:

Vytrvalá hustě chlupatá bylina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) vysoká 30-50(-70) cm; lodyha přímá, nevětvená nebo chudě krátce větvená; listy vstřícné, křižmostojné, řapíkaté, široce vejčité, s vroubkovaným okrajem, nápadně svraskalé a zejména na spodní straně hustě chlupaté (na rozdíl od jablečníku cizího však nikoli šedoplstnaté); květy v hustých lichopřeslenech v úžlabí horních listů, poměrně drobné, bílé, pyskaté; plody tvrdky ve vytrvalém deseticípém kalichu. Kvete od července do září. Roste na návsích, rumištích, podle cest, v opuštěných lomech a na kamenitých, často ruderalizovaných stráních; u nás zdomácnělý od středověku v okolí vesnic, kde byl pěstován jako léčivá bylina, v poslední době silně ustupuje, v Čechách dnes vzácně, zejména v okolí Prahy, ve Středohoří a Polabí, na jižní Moravě dosud hojněji. Přes svou vzácnost není zařazen na seznam zvláště chráněných druhů. Je to známá, i když v současnosti již málo užívaná léčivka s mnohostranným účinkem, např. při zánětu průdušek na odkašlání, při srdeční arytmii a vysokém tlaku, trávicích potížích, či zevně na hnisající rány.


Jablečník obecný - Fotografie (3):
(Marrubium vulgare)
Foto č. 6711
(Marrubium vulgare)
Foto č. 6710
(Marrubium vulgare)
Foto č. 6709

Jablečník obecný - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.