hvězdovka trojitá (Geastrum triplex)

hvězdovka trojitá - Foto č. 6274


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houby


Naproti Lhoteckému rybníku, CHKO kokořínsko
16.Srpen 2007

Možnost záměny za jinou houbu


hvězdovka trojitá:

Hvězdovka trojitá vyrůstá od července do listopadu a nalézt ji můžeme v jehličnatých i listnatých lesích, kde se jí daří především na místech ve větší vrstvě spadu.

Popis: Patří k největším zástupcům rodu Geastrum, přičemž její rozložené plodnice dosahují v některých případech až 13 cm. Plodnice je zprvu v podobě špinavě okrové hlízy, které při vývoji pukne vnější okrovka, což má za následek vytvoření 4-7 cípů, z nichž se často v horní části odlupuje vnitřní vrstva, čímž se vytváří jakýsi límec. Po propuknutí se odhalí vnitřní okrovka, ve které se vytváří výtrusy. Tato plodná část je 20-40 mm široká, kulovitá až zploštělá, špinavě hnědá až okrová, s kuželovitým, vláknitým a dokola ohraničeným ústím. Záměna za jiné hvězdovky není příliš pravděpodobná. K nejpodobnějším druhům patří hvězdovka brvitá a hvězdovka červenavá.

Využití: Je podobně jako všechny ostatní druhy hvězdovek nejedlá.hvězdovka trojitá - Fotografie (4):
(Geastrum triplex)
Foto č. 15186
(Geastrum triplex)
Foto č. 15185
(Geastrum triplex)
Foto č. 15183
(Geastrum triplex)
Foto č. 9424


hvězdovka trojitá - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houby

hvězdovka brvitá (Geastrum fimbriatum):

Hvězdovka trojitá dorůstá do větších rozměrů a v dospělosti se obvykle vyznačuje přítomností límce okolo vnitřní okrovky, který u hvězdovky brvité chybí.

Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

mnohokrčka dírkovaná (Myriostoma coliforme):

Nejen hvězdovka trojitá, ale také všechny ostatní druhy hvězdovek se od mnohokrčky dírkované liší jinou vnitřní okrovkou. Hvězdovky se vyznačují jedním ústím, zatímco mnohokrčku dírkovanou zdobí několik drobných otvůrků.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.