hvězdovka Pouzarova (Geastrum pouzarii)

hvězdovka Pouzarova - Foto č. 11290


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyZákonem chráněné houby


Praha, CZ
15.Březen 2009


hvězdovka Pouzarova:

Představuje jednu z nejvzácnějších hub, která se objevuje jen na několika málo zaznamenaných místech v Evropě. Kromě naší republiky, kde se její nálezy dají spočítat na prstech jedné ruky, byla objevena také ve Švýcarsku a Španělsku. Dlouhou dobu byla dokonce považována za český endemit. Vyrůstá obvykle v menších skupinkách a setkat se s ním můžeme zhruba od února do června. Objevuje se na výslunných skalnatých svazích, na magmatických horninách, především na diabasech, často ve společnosti rozchodníku, což je tlusticovitá bylina s dužnatými listy.

Popis: Kulovité plodnice v podobě vajíček měří zhruba do 25 mm, poté rozpuknou do 6-12 okrových až masově načervenalých cípů a rozloží se až do velikosti 55 mm. Po rozpuknutí se odhalí bělavě šedá, na povrchu jemně pomoučená okrovka s výrazně vrásčitým kuželovitým ústím se zřetelným ohraničením. Okrovka spočívá na 1-2 mm dlouhém krčku, který je u hvězdovek většinou vidět až v dospělosti. Záměna za nějaký jiný druh hvězdovky je zhledem k uvedeným znakům, ekologickým nárokům a době růstu v podstatě vyloučena.

Využití: Patří stejně jako všechny ostatní hvězdovky k nejedlým houbám a navíc je zákonem chráněná.


hvězdovka Pouzarova - Fotografie (2):
(Geastrum pouzarii)
Foto č. 11289
(Geastrum pouzarii)
Foto č. 11288  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.