hvězdák vlhkoměrný (Astraeus hygrometricus)

hvězdák vlhkoměrný - Foto č. 12659


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem


Posadas u Córdoby, ES
12.Leden 2009

Možnost záměny za jinou houbu


hvězdák vlhkoměrný:

Hvězdák vlhkoměrný představuje zajímavý druh, jehož cípy reagují na vlhkost. Po dešti a za vlhka se rozvinou, zatímco při zasychání se postupně zahalují, takže v podstatě uschovají celou vnitřní okrovku (teřich). Tak se tomu děje při každé změně vlhkosti až do té doby než se plodnice rozloží. Vyznačuje se šedohnědými hygroskopickými cípy a kulovitým teřichem bez krčku s malým neohraničeným ústím. Setkat se s ním můžeme na vyhřátých a prosluněných místech při okrajích lesů, na skalnatých stráních a na dalších podobných místech.

Možnost záměny: Hvězdák vlhkoměrný můžeme zaměnit za některé druhy hvězdovek. Při jejich rozlišování hledíme na velikost plodnic, na počty protrhaných cípů, zajímá nás ústí na vnitřní okrovce, přítomnost či nepřítomnost krčku a podobně.
Všechny tyto houby jsou nejedlé.hvězdák vlhkoměrný - Fotografie (5):
(Astraeus hygrometricus)
Foto č. 31079
(Astraeus hygrometricus)
Foto č. 31078
(Astraeus hygrometricus)
Foto č. 31077
(Astraeus hygrometricus)
Foto č. 12660
(Astraeus hygrometricus)
Foto č. 12658


hvězdák vlhkoměrný - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

mnohokrčka dírkovaná (Myriostoma coliforme):

Vnitřní okrovka obou druhů představuje zásadní rozlišovací znak. U hvězdáku vlhkoměrného chybí krčky a k uvolňování výtrusů dochází prostřednictvím jednoho ústí, zatímco u mnohokrčky spočívá vnitřní okrovka na několika krčcích a na povrchu jí zdobí několik drobných otvůrků.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.