hřib medotrpký (Boletus radicans)

hřib medotrpký - Foto č. 19432


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houby


Mělník, CZ
19.Srpen 2013

Možnost záměny za jinou houbu


hřib medotrpký:

Jedná se o teplomilný druh, který se objevuje i v horkých letních dnech, kdy jiné houby nerostou. Vyrůstá nejčastěji ve skupinách, obvykle v prosvětlených listnatých lesích, ale i v parcích, alejích nebo na hrázích rybníků, s oblibou pod duby, lípami nebo buky.

Popis: Klobouk je 60-200 (250) mm široký, zprvu polokulovitý a na okraji podehnutý, později klenutý až poduškovitý, na povrchu v mládí jemně plstnatý, ve stáří olysávající, za vlhka nepatrně lepkavý, za sucha matný a někdy až políčkovitě rozpukávající, bělavě našedlý, světle špinavě krémový nebo béžově nahnědlý. Rourky a póry jsou citrónově žluté, později žlutoolivové, na otlačených místech modrající. Třeň je 50-130 x 30-70 mm velký, v mládí obvykle soudkovitý nebo vejčitě břichatý, později víceméně kyjovitý, plný, citrónově žlutý, v dospělosti vybledávající, na povrchu často hnědavě skvrnitý, pod kloboukem obvykle pokrytý jemnou žlutou síťkou. Dužnina je vybledle žlutá až špinavě žlutobělavá, na řezu modrající, s nenápadnou houbovou vůní. Záměna je možná za podobně zbarvený hřib Fechtnerův (Boletus fechtneri) nebo za velmi vzácný hřib hlohový (Boletus satanas f. crataegi), což je v podstatě albín satana.

Využití: Hřib medotrpký má docela výstižný název. Při ochutnání je zprvu lehce nasládlý, záhy však v ústech nepříjemně zhořkne. Z tohoto důvodu je zcela nepoživatelný. Navíc patří k vzácnějším hřibům, které bychom měli chránit.hřib medotrpký - Fotografie (7):
(Boletus radicans)
Foto č. 19433
(Boletus radicans)
Foto č. 19431
(Boletus radicans)
Foto č. 19430
(Boletus radicans)
Foto č. 19429
(Boletus radicans)
Foto č. 19428
(Boletus radicans)
Foto č. 19427
(Boletus radicans)
Foto č. 11839


hřib medotrpký - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

hřib Fechtnerův (Boletus fechtneri):

Hřib Fechtnerův mívá stříbrošedě zbarvený povrch klobouku, často načervenalý třeň s výraznější žlutou síťkou a nehořkou chuť dužniny. Hřib medotrpký postrádá stříbrný nádech v klobouku, síťku na žlutém třeni má nevýraznou nebo mu dokoce chybí a chuť dužniny je po chvilce hořká.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.