Hrachor horský (Lathyrus linifolius)

Hrachor horský - Foto č. 12045


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostliny


čeleď: Bobovité

Slavkovský les, rezervace Křížky
3.Květen 2009


Hrachor horský:

Vytrvalá bylina z čeledi bobovitých (Fabaceae) vysoká 15-35 cm; lodyha přímá nebo vystoupavá, křídlatá; listy sudozpeřené, s 2-3 jařmy čárkovitých lístků, bez úponek – vřeteno je zakončené krátkým hrotem, s úzkými palisty; květy v 2-4květých jednostranných dlouze stopkatých hroznech v úžlabí horních listů, nící, světle červenofialové, při odkvětu mění barvu postupně přes kalně modrou až po špinavě žlutou; plod je lusk. Kvete od dubna do května. Roste ve světlých listnatých a smíšených lesích a v jejich lemech, podle lesních cest, na pasekách, loukách a mezích, preferuje kyselé půdy; u nás převážně ve středních a vyšších (ne však úplně nejvyšších) polohách, častěji jen v severozápadním kvadrantu Čech, jinde jen vzácně a pravděpodobně druhotně. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazen mezi druhy ohrožené (C3), zvláště chráněn zákonem však není.


Hrachor horský - Fotografie (3):
(Lathyrus linifolius)
Foto č. 12048
(Lathyrus linifolius)
Foto č. 12047
(Lathyrus linifolius)
Foto č. 12046

Hrachor horský - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.