Hrachor chlumní (Lathyrus lacteus)

Hrachor chlumní - Foto č. 3673


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostlinyStepní rostliny


čeleď: Bobovité

Kadaň, Běšický chochol
27.Duben 2007


Hrachor chlumní:

Vytrvalá bylina z čeledi bobovitých (Fabaceae) s přímými, jen na bázi větvenými stonky vysokými 20-50 cm. Listy jsou sudozpeřené, obvykle se 2-3 páry čárkovitých lístků; vřeteno listu není zakončeno úponkou, ale pouze hrotem. Květy jsou smetanově žlutobílé, někdy narůžovělé – proto se též nazývá hrachor různobarvý. Kvete od dubna do června. Roste na slunných travnatých či křovinatých stráních nebo ve světlých lesích na bazickém podkladu; u nás hlavně v nejteplejších oblastech – střední a severozápadní Čechy, jižní Morava. Přestože není uveden v seznamu zvláště chráněných druhů, patří mezi vzácnější rostliny našeho státu.
Pozn.: Je velmi podobný hrachoru panonskému, který roste na vlhkých lukách, v ČR jen velmi vzácně v Bílých Karpatech; některými autory je považován pouze za jeho poddruh.Hrachor chlumní - Fotografie (3):
(Lathyrus lacteus)
Foto č. 3675
(Lathyrus lacteus)
Foto č. 3674
(Lathyrus lacteus)
Foto č. 3672

Hrachor chlumní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.