Hořeček nahořklý (Gentianella amarella)

Hořeček nahořklý - Foto č. 6019


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLuční rostliny


čeleď: Hořcovité

Krušné hory, Kovářská
26.Červenec 2007


Hořeček nahořklý:

Dvouletá bylina z čeledi hořcovitých (Gentianaceae) vysoká 10-35(-55) cm. Lodyha přímá, obyčejně až v horní polovině větvená; větve jsou vzpřímené, takže typická rostlina má úzce válcovitý tvar; listy vstřícné, kopinaté, přisedlé. Květenství je víceramenný vrcholík; květy (4-)5četné, kalich lysý, úzce nálevkovitý, s úzkými špičatými cípy delšími než trubka, mezi nimiž jsou zářezy tvaru uzoučkého U, vzácně V; koruna světle fialová, s trubkou delší než kalich včetně cípů, s cípy kolovitě rozloženými až polovzpřímenými; ústí korunní trubky s třásnitými přívěsky (jejich přítomností se hořečky liší od hořců); plody tobolky přesahující neopadavou korunu. Kvete od července do září, někdy dokvétá až do října. Roste v krátkostébelných trávnících, hlavně na pastvinách nebo v opuštěných lomech, v nížinách a pahorkatinách, vzácně i na horách, převážně na vápenci. Dříve se vyskytoval roztroušeně na většině území Čech a na jihozápadní Moravě, dnes již velice vzácně – mizející, podle Červeného seznamu cévnatých rostlin ČR kriticky ohrožený druh; vyhláškou MŽP je zvláště chráněn v kategorii druhů pouze silně ohrožených. – Pozn.: Podle nejnovějších poznatků jsou rostliny z Kovářské (na fotografii) vzhledově sice nejpodobnější G. amarella, avšak některými znaky (časnější doba kvetení, zvýšený podíl 4četných květů aj.) se v populaci projevuje vliv křížení možná až s dvěma dalšími druhy hořečků (G. campestris, G. germanica)


Hořeček nahořklý - Fotografie (6):
(Gentianella amarella)
Foto č. 6025
(Gentianella amarella)
Foto č. 6024
(Gentianella amarella)
Foto č. 6023
(Gentianella amarella)
Foto č. 6022
(Gentianella amarella)
Foto č. 6021
(Gentianella amarella)
Foto č. 6020

Hořeček nahořklý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.