Hořčík jestřábníkovitý (Picris hieracioides)

Hořčík jestřábníkovitý - Foto č. 5950


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyLuční rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Kadaň
17.Červenec 2007


Hořčík jestřábníkovitý:

Dvouletá až krátce vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), vysoká 30-100 cm; jejím charakteristickým znakem je odění z krátkých tuhých drsných chlupů, které jsou na špičce kotvičkovitě rozeklané – viz foto detail (tato fotografie je pouze výřez v originálním rozlišení, není tedy k dispozici ve větším formátu!). Lodyha přímá, lodyžní listy přisedlé, kopinaté. Úbory jsou uspořádány ve vrcholičnatém květenství, jehož horní větévky jsou tak nahloučeny, že vytvářejí až zdánlivý okolík; u slabších rostlin představuje tento okolík celé květenství, u silnějších jsou další květonosné větévky v paždí horních listů. Květy žluté, pouze jazykovité, úbor v průměru asi 2 cm; plody jsou výrazně příčně svraskalé nažky s chmýrem. Kvete od července do října. Roste na střídavě vlhkých loukách, na suchých, zejména poněkud ruderalizovaných stráních, podle komunikací, na rumištích nebo navážkách v pozdnějších sukcesních stádiích. V teplejších oblastech našeho státu je poměrně hojný, v chladnějších je vázán na synantropní stanoviště. Rostlina je hořké chuti, lze ji použít jako léčivku se sedativními účinky, snad i s účinky protinádorovými, nebo při onemocněních trávicí soustavy.


Hořčík jestřábníkovitý - Fotografie (9):
(Picris hieracioides)
Foto č. 5959
(Picris hieracioides)
Foto č. 5958
(Picris hieracioides)
Foto č. 5957
(Picris hieracioides)
Foto č. 5956
(Picris hieracioides)
Foto č. 5955
(Picris hieracioides)
Foto č. 5954
(Picris hieracioides)
Foto č. 5953
(Picris hieracioides)
Foto č. 5952
(Picris hieracioides)
Foto č. 5951

Hořčík jestřábníkovitý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.