holubinka skvrnitá (Russula maculata)

holubinka skvrnitá - Foto č. 11775


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Chloumek u Mělníka, CZ
26.Červen 2009

Možnost záměny za jinou houbu


holubinka skvrnitá:

Holubinka skvrnitá vyrůstá v oblasti teplomilné květeny, kde se objevuje na sušších stanovištích, především na vápencových podkladech pod lípami, duby, habry, buky a výjimečně i jinými listnáči. Setkat se s ní můžeme nejčastěji v parcích nebo na hřbitovech, kde jsou vysázené lípy a kde se tlačí ven ze ztvrdlé země. Poznáme ji podle žlutočervených, růžovočervených nebo světle červených klobouků s rezatě skvrnitým povrchem, středně hustých, smetanových až žlutooranžových lupenů, mírně palčivé dužniny s jemnou jablečnou vůní, a v neposlední řadě podle tvrdého, válcovitého, bělavého až bělavě načervenalého a na otlačených místech rezavějícího třeně.
Díky těmto znakům je vcelku dobře odlišitelná od dalších podobně zbarvených holubinek.

Využití: Nejedlá
holubinka skvrnitá - Fotografie (1):
(Russula maculata)
Foto č. 8417


holubinka skvrnitá - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houby

holubinka slanečková (Russula graveolens):

Holubinka slanečková je na klobouku častěji zbarvená v purpurových odstínech, s čímž se u holubinky skvrnité nesetkáme. Ta se navíc liší i jinou vůní dužniny, která připomíná částečně jablka. Holubinka slanečková páchne v dospělosti po slanečcích.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.