hnojník nasetý (Coprinellus disseminatus)

hnojník nasetý - Foto č. 16248


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Štampach, CHKO Kokořínsko, CZ
24.Červen 2011


hnojník nasetý:

Hnojník nasetý vyrůstá ve velkých skupinách, čítajících mnohdy až několik stovek plodniček. Objevuje se na starých kmenech a pařezech listnáčů a setkat se s ním můžeme zhruba od konce dubna do počátku listopadu.
Popis: Klobouk je 5-15 mm široký, zprvu vejčitý, poté zvoncovitě vyklenutý, v mládí jemně pýřitý, později olysávající, zřetelně svisle rýhovaný, bělavě krémový až okrový. Lupeny jsou široce připojené, zprvu bělavé, později šedohnědé až černé, na ostří bělavé.
Třeň je 30-50 x 1-2 mm velký, válcovitý, jemně pýřitý, a víceméně šedobělavý. Dužnina je bělavá, značně křehká, bez výrazné vůně i chuti.
Záměna je možná za křehutku trpasličí (Psathyrella pygmaea), která roste taktéž v bohatých skupinách, ale liší se často tvarem kloboučku a některými mikroskopickými znaky.

Využití: Nejedlá houba
hnojník nasetý - Fotografie (3):
(Coprinellus disseminatus)
Foto č. 19068
(Coprinellus disseminatus)
Foto č. 14175
(Coprinellus disseminatus)
Foto č. 9863  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.