hlíva hnízdovitá (Phyllotopsis nidulans)

hlíva hnízdovitá - Foto č. 13031


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Horní Vidim, okr. Mělník
14.Prosinec 2009


hlíva hnízdovitá:

Hlíva hnízdovitá představuje zajímavý druh houby vyznačující se nepříjemným zápachem, který připomíná zkažená vejce. Vyrůstá nejčastěji na podzim, během mírné zimy a brzy na jaře, vzácně se ale dá nalézt i v létě. Objevuje se většinou ve skupinách a setkat se s ní můžeme na mrtvém a tlejícím dřevě buků, osik, bříz, smrků, modřínů a jiných dřevin. Poznáme ji podle žlutohnědých, žlutooranžových až oranžových plodnic s podvinutým okrajem klobouku, který bývá bočně přirostlý, polokruhovitý až ledvinovitý a vyznačuje se značně pýřitým povrchem. K dalším charakteristickým znakům patří absence třeně a středně husté, žlutooranžové a většinou paprsčitě se rozbíhající lupeny. Dužnina má mírnou chuť a je cítit po sirovodíku.

Možnost záměny: Vzhledem k jejímu žlutooranžovému až oranžovému zbarvení a chlupatému povrchu klobouku je v podstatě nezaměnitelná.

Využití: Řadíme ji k nejedlým a vzácnějším houbám.hlíva hnízdovitá - Fotografie (4):
(Phyllotopsis nidulans)
Foto č. 12991
(Phyllotopsis nidulans)
Foto č. 12979
(Phyllotopsis nidulans)
Foto č. 12968
(Phyllotopsis nidulans)
Foto č. 12594  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.