hlíva dubová (Pleurotus dryinus)

hlíva dubová - Foto č. 4383


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyJedlé houby - jedlé pouze mladé plodniceLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Janova Ves, okr.Mělník, CZ
28.Říjen 2006


hlíva dubová:

S hlívou dubovou se můžeme setkat na kmenech a pařezech nejrůznějších dřevin.Roste zejména na smrcích a jabloních, přičemž na dubech ji nalezneme spíše sporadicky. Daří se jí na poraněných místech, napadá i zdravé stromy a fruktifikuje nejčastěji na podzim.
Na rozdíl od jiných masitějších hlív nevyrůstá v bohatých trsech, takže se objevuje obvykle jednotlivě.

Popis: Klobouk je 40-130 mm široký, zprvu klenutý, později až téměř plochý, ledvinovitý nebo vějířovitý, tlustě masitý, suchý, matný, jemně plstnatě šupinkatý, bělavě šedý až světle šedohnědý, na okraji dlouho se zbytky blanitého bělavého vela, které v mládí zahaluje lupeny. Ty jsou středně husté, široce připojené až sbíhavé, zprvu bělavé, později bělavě krémové, ve stáří až slámově žloutnoucí. Třeň je 20-60 x 10-30 mm velký, válcovitý, značně tuhý, plstnatě šupinkatý, víceméně stejně zbarvený jako klobouk. Dužnina je tuhá, zprvu bělavá, později nažloutlá, s nevýraznou vůní a příjemnou oříškovou chutí. Záměna za jiný druh není příliš pravděpodobná.

Využití: Jedná se o poměrně chutnou houbu, která je však dosti tuhá, takže její kuchyňské využití je poněkud omezené. K nejchutnějším hlívám patří hlíva ústřičná a plicní.hlíva dubová - Fotografie (2):
(Pleurotus dryinus)
Foto č. 17229
(Pleurotus dryinus)
Foto č. 15603  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.