Hlaváček letní (Adonis aestivalis)

Hlaváček letní - Foto č. 8592


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyLéčivé rostlinyJedovaté rostlinyBylinyRumištní rostliny


čeleď: Pryskyřníkovité

Odolena Voda
17.Květen 2008


Hlaváček letní:

Jednoletá bylina z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) vysoká 20-60 cm. Lodyhy jsou přímé, v horní části chudě větvené; listy několikanásobně zpeřené na úzce čárkovité úkrojky; květy 20-35 mm velké, kališní lístky prosvítavé, bledě oranžovozelené, ke koruně přitisklé, korunní lístky lesklé, obvykle cihlově červené, vzácně (var. citrinus Hoffm.) světle citrónově žluté, na bázi s tmavě černofialovou skvrnou (ve skutečnosti má barvu ultrafialovou, což my na rozdíl od včel nevidíme :-)); plody jsou nažky tvořící ježaté válcovité souplodí. Kvete od května do července. Roste na okrajích polí, na úhorech a v místech zemních prací; v teplých oblastech celého státu byl dříve běžným plevelem, v současnosti je (podobně jako řada dalších plevelů včetně známého koukolu) vlivem změny způsobu hospodaření na silném ústupu, hojněji se vyskytuje jen v nížinách a pahorkatinách nejteplejších územích středních a severozápadních Čech a jižní Moravy. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazen mezi druhy silně ohrožené, avšak vzhledem k charakteru svého výskytu, který prakticky vylučuje ochranu, zákonem zvláště chráněn není. Je jedovatý, ale mnohem méně, než jeho krásnější příbuzný hlaváček jarní; lze ho použít proti močovým kamenům nebo jako močopudný a potopudný prostředek.


Hlaváček letní - Fotografie (3):
(Adonis aestivalis)
Foto č. 8595
(Adonis aestivalis)
Foto č. 8594
(Adonis aestivalis)
Foto č. 8593

Hlaváček letní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.