Halucha vodní (Oenanthe aquatica)

Halucha vodní - Foto č. 6191


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyJedovaté rostlinyBylinyBahenní rostlinySladkovodní rostliny


čeleď: Miříkovité

Kadaň
17.Červenec 2007


Halucha vodní:

Jednoletá až dvouletá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae) vysoká 30-150 cm. Lodyha je přímá, vzácněji poléhavá, bohatě větvená, v místě větvení často výrazně zalamovaná, takže stonek s větví tvoří tvar písmene Y; listy řapíkaté s pochvou odstálou od stonku, čepel v obrysu trojúhelníkovitá, 2-3x zpeřená na kopinaté až vejčité úkrojky (u ponořených listů nitkovité). Květenství je okolík složený z 5-20 okolíčků; obal chybí nebo jen z 1-2 listenů, listeny obalíčků četné; květy bílé, téměř nepaprskující; plod je dvounažka. Kvete od června do srpna. Roste v mělkých stojatých nebo pomalu tekoucích vodách, na periodicky zaplavovaných půdách nebo na obnažených rybničních dnech; preferuje bahnité půdy bohaté na živiny a eutrofní vody, ale snáší i chudá stanoviště. U nás roste od nížin do podhůří, hojně pouze v českých rybničních oblastech a Polabí, jinde pouze roztroušeně, na Moravě jen v úvalech. Je jedovatá, otrava se projevuje kolikou, křečemi a průjmem a může končit i smrtí; v lidovém léčitelství se používá k usnadnění vykašlávání a proti astmatu, působí též močopudně a proti nadýmání, zevně na rány, její použití je však spojeno se značným rizikem.


Halucha vodní - Fotografie (3):
(Oenanthe aquatica)
Foto č. 6194
(Oenanthe aquatica)
Foto č. 6193
(Oenanthe aquatica)
Foto č. 6192

Halucha vodní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.