Hadí mord nízký (Scorzonera humilis)

Hadí mord nízký - Foto č. 8570


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyLesní rostlinyLuční rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Děčín, rezervace Bohyňská lada
11.Květen 2008


Hadí mord nízký:

Vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoká 10-40(-50) cm s přímou, obvykle pouze jednoúbornou lodyhou (vzácně u velmi statných rostlin až 3 úbory), která je na bázi a pod úborem pavučinatě vlnatá; přízemní a dolní lodyžní listy ploché, kopinaté, podobné listům jitrocele, výše na lodyze jen šupinovité listeny; úbor je tvořen pouze světle (někdy až bělavě) žlutými jazykovitými květy, z nichž okrajové výrazně paprskují, mohou být až dvakrát delší než zákrovní listeny; plody jsou nažky s chmýrem. Kvete v květnu a červnu, ve vyšších polohách může dokvétat až do července. Roste na vlhčích (zejména bezkolencových) loukách a pastvinách, v lesních lemech a světlinách (často na cestách), řidčeji ve světlých lesích, zejména borech nebo doubravách; u nás roztroušeně v celém území s výjimkou nejsušších a nejteplejších oblastí a nejvyšších hor, častěji v podhorských a nižších horských polohách, poměrně hojný je v Pošumaví, na Českomoravské vrchovině a v Železných horách.


Hadí mord nízký - Fotografie (3):
(Scorzonera humilis)
Foto č. 8573
(Scorzonera humilis)
Foto č. 8572
(Scorzonera humilis)
Foto č. 8571

Hadí mord nízký - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.