Dymnivka žlutá (Corydalis lutea)

Dymnivka žlutá - Foto č. 12118


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedovaté rostlinyBylinyPěstované rostliny


čeleď: Zemědýmovité

České středohoří, Lhota
30.Červen 2009


Dymnivka žlutá:

Vytrvalá bylina z čeledi zemědýmovitých (Fumariaceae) vysoká 10-30 cm; na rozdíl od našich druhů nemá podzemní kulovitou hlízu, ale oddenek, což je jeden z důvodů, proč je často vyčleňována do samostatného rodu chocholačka – Pseudofumaria; lodyha bohatě větvená; listy 2-3x zpeřené, na rubu nasivělé; květy žluté, s ostruhou kratší než je zbytek koruny, uspořádané v dlouze stopkatých 5-15květých jednostranných hroznech; plod je šešuli podobná tobolka. Kvete od května do října. Pochází z jihozápadního podhůří Alp, u nás se poměrně často pěstuje na skalkách a v jejich nejbližším okolí pravidelně zplaňuje, zejména v patách domů a na zídkách, kde si dokáže najít i tu nejmenší štěrbinku; naštěstí se ale nešíří do větší vzdálenosti, protože při své vitalitě by brzy zarostla všechny naše obce. Je slabě jedovatá.


Dymnivka žlutá - Fotografie (2):
(Corydalis lutea)
Foto č. 12120
(Corydalis lutea)
Foto č. 12119

Dymnivka žlutá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.