Dymnivka nízká (Corydalis pumila)

Dymnivka nízká - Foto č. 14456


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyJedovaté rostlinyBylinyLesní rostliny


čeleď: Zemědýmovité

Most, vrch Hněvín
17.Duben 2010


Dymnivka nízká:

Vytrvalá lysá sivě ojíněná bylina z čeledi zemědýmovitých (Fumariaceae), v širším pojetí mákovitých (Papaveraceae) vysoká 6-20 cm; lodyha vyrůstající z malé plné podzemní hlízy je přímá nebo vystoupavá, na bázi se žlutavou šupinou, v jejímž paždí může vyrůstat větev; lodyžní listy 2-4, v obrysu trojúhelníkovité, dvakrát trojčetné; květenství je jednoduchý, za plodu často nící hrozen s 3-6 květy vyrůstajícími v úžlabí široce klínovitých, dlanitě 3-6klaných listenů; květy světle nachové, s krátkou rovnou ostruhou; plod je tobolka se stopkou výrazně kratší než plod (jediná zaměnitelná dymnivka plná má plodní stopky zdéli plodu nebo jen o málo kratší). Kvete v březnu a dubnu. Roste hlavně v dubohabrových lesích, řidčeji v lískových nebo trnkových křovinách; u nás až na výjimky jen v teplých oblastech, nejčastěji ve středních Čechách a na jižní Moravě, jinde jen vzácně nebo chybí. Je nejvzácnější z našich dymnivek, v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazena mezi druhy ohrožené (C3), zvláště chráněna zákonem není. Jako všechny dymnivky obsahuje jedovaté alkaloidy.


Dymnivka nízká - Fotografie (3):
(Corydalis pumila)
Foto č. 14459
(Corydalis pumila)
Foto č. 14458
(Corydalis pumila)
Foto č. 14457

Dymnivka nízká - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.