Dymnivka bobovitá (Corydalis intermedia)

Dymnivka bobovitá - Foto č. 14537


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedovaté rostlinyBylinyLesní rostliny


čeleď: Zemědýmovité

České středohoří, vrch Milá
17.Duben 2010


Dymnivka bobovitá:

Vytrvalá lysá bylina z čeledi zemědýmovitých (Fumariaceae), v širším pojetí mákovitých (Papaveraceae) vysoká 5-20 cm; její vědecký druhový název intermedia, v překladu prostřední, je mnohem výstižnější než český – je skutečně jakoby něco mezi dymnivkou nízkou a dymnivkou dutou: více toho má společného s dymnivkou nízkou – vzrůst, plnou hlízu, listen na bázi lodyhy, chudokvětost hroznu a jeho převislost zejména za plodu; s dymnivkou dutou ji pojí jediný, zato však velmi důležitý určovací znak – nedělené, celokrajné listeny v květenství. Kvete v březnu a dubnu. Roste hlavně v smíšených listnatých, často suťových lesích, řidčeji v lískových nebo trnkových křovinách; u nás od nížin do hor, ale velmi nerovnoměrně a mezerovitě, častější je v Čechách než na Moravě. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazena mezi vzácnější druhy vyžadující další pozornost (C4). Jako všechny dymnivky obsahuje jedovaté alkaloidy.


Dymnivka bobovitá - Fotografie (1):
(Corydalis intermedia)
Foto č. 14538

Dymnivka bobovitá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.