Dvouzubec paprsčitý (Bidens radiata)

Dvouzubec paprsčitý - Foto č. 9463


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyBahenní rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Chomutov, Kyjice
6.Září 2008


Dvouzubec paprsčitý:

Jednoletá, nápadně žlutozelená lysá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoká nejčastěji 20-80 cm, existují však i trpasličí jedinci s jediným úborem vysocí jen několik centimetrů nebo naopak extrémně statné rostliny o výšce 1,5 metru; lodyha přímá nebo na bázi vystoupavá, krátce větvená; listy vstřícné, peřenosečné, vzácně nejhořejší celistvé; úbory 2x širší než dlouhé (čímž se liší od ostatních našich dvouzubců, u kterých jsou úbory většinou stejně široké jako dlouhé), zákrovy dvouřadé – vnější listeny zelené, delší než květy a paprsčitě rozestálé, vnitřní suchomázdřité, krátké, hnědofialově podélně čárkované (stejně jako plevky na květním lůžku); květy četné (až 200), pouze trubkovité, tmavě žluté až hnědožluté, plody jsou ploché nažky se dvěma osinami, na bocích a osinách s nazpět obrácenými osténky, jimiž se zachycují srsti nebo oděvu. Kvete v srpnu a září. Roste takřka výhradně na obnažených dnech rybníků a řek, často masově; u nás se vyskytuje hojně v rybničních pánvích jižní poloviny Čech a na Českomoravské vrchovině, řidčeji ve východním Polabí, jinde v Čechách i na Moravě vzácně.


Dvouzubec paprsčitý - Fotografie (4):
(Bidens radiata)
Foto č. 9467
(Bidens radiata)
Foto č. 9466
(Bidens radiata)
Foto č. 9465
(Bidens radiata)
Foto č. 9464

Dvouzubec paprsčitý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.