Dvouzubec nící (Bidens cernua)

Dvouzubec nící - Foto č. 9593


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyBahenní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Chomutov, Kyjice
6.Září 2008


Dvouzubec nící:

Jednoletá lysá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoká 10-60(-100)cm s přímou nebo krátce vystoupavou lodyhou, zpravidla již od báze bohatě větvenou; listy vstřícné, nedělené, úzce vejčité nebo eliptičné, špičaté a oddáleně pilovitě zubaté, klínovitou bází přisedlé, nejhořejší až objímavé a navzájem srostlé; úbory nící, s dvouřadým zákrovem, jehož vnější listeny jsou velké, zelené a rozestálé, vnitřní suchomázdřité a k úboru přiložené; trubkovitých květů v úboru až 130, a jako u jediného z našich dvouzubců je obvykle vyvinut i parsek z květů jazykovitých, jen vzácně chybí (sám Linné dokonce popsal jedince bez paprsku a s paprskem jako dva samostatné druhy, řazené do různých rodů!); plody jsou čtyřhranné nažky, jejichž všechny 4 hrany vybíhají v osiny – tento dvouzubec je tedy vlastně „čtyřzubec“ (tím se shoduje pouze s jediným z našich dalších zástupců rodu, dvouzubcem hnědožlutým, který má také nedělené listy, ale krátce řapíkaté, a paprsek tvoří jen vzácně); hrany nažky i osiny jsou posázené nazpět obrácenými osténky, jimiž se nažka zachycuje v srsti nebo oděvu. Kvete v srpnu a září. Roste na březích vod, náplavech a obnažených dnech, u nás roztroušeně v rybničnatých pánevních územích, vzácný je v nejteplejších a nejsušších oblastech, na horách chybí.


Dvouzubec nící - Fotografie (5):
(Bidens cernua)
Foto č. 9598
(Bidens cernua)
Foto č. 9597
(Bidens cernua)
Foto č. 9596
(Bidens cernua)
Foto č. 9595
(Bidens cernua)
Foto č. 9594

Dvouzubec nící - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.