Devětsil bílý (Petasites albus)

Devětsil bílý - Foto č. 900


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyBahenní rostlinyHorské rostlinyLesní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Českobudějovicko
Duben 2005


Devětsil bílý:

Vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) s neztloustlým oddenkem, z něhož brzy na jaře vyrůstá silná, 10-40 cm vysoká lodyha (za plodu se může prodloužit až na 80 cm) s bělavými šupinovitými listeny; květenství jsou úbory uspořádané v hroznu, květy smetanově bílé, trubkovité až slabě jazykovité; zvláštností je že jsou funkčně dvoudomé - na některých rostlinách převažují v úborech květy zdánlivě oboupohlavné, ve skutečnosti však funkčně pouze samčí, na jiných převažují květy jednopohlavné, samičí; samičí rostliny mají lodyhy cca o 10 cm vyšší než samčí. Kvete někdy již od února do dubna, ve vyšších polohách až do května. Plody jsou ochmýřené nažky. Listy jsou pouze přízemní, vyvíjejí se až po odkvětu a velmi se podobají listům podbělu (rozeznat je lze podle příčného řezu řapíkem - u devětsilu jsou cévní svazky roztroušené po celé ploše řezu, u podbělu jsou uspořádány do podkovy). Roste v horských a podhorských oblastech celého státu na stinných vlhkých stanovištích, typicky podle břehů lesních potoků, druhotně i v příkopech u silnic; v nížinách se vyskytuje vzácně pouze na mikroklimaticky vhodných lokalitách, jako jsou soutěsky s teplotní inverzí, např. v Českém Švýcarsku.


Devětsil bílý - Fotografie (5):
(Petasites albus)
Foto č. 17187
(Petasites albus)
Foto č. 17186
(Petasites albus)
Foto č. 17176
(Petasites albus)
Foto č. 15939
(Petasites albus)
Foto č. 15938

Devětsil bílý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.