« předchozí | další »

čirůvka vlnatá (Tricholoma gausapatum)

čirůvka vlnatá - Foto č. 15466


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Osinalice, CHKO Kokořínsko, CZ
19.Září 2010

Možnost záměny za jinou houbu


čirůvka vlnatá:

Čirůvek v našich lesích vyrůstá mnoho a tato rozhodně nepatří mezi ty, se kterými se setkáváme nějak často. Vyrůstá pod jehličnany, ale dá se také nalézt pod duby, buky a habry. Je podobná čirůvce zemní, makroskopicky se však odlišuje povrchem klobouku a jiným zbarvením lupenů a třeně.

Některé charakteristické znaky: Klobouk bývá plsťovitý, nešupinatý, šedý až šedohnědý, zpočátku s hrbolkem, později až ploše rozložený. Lupeny se vyznačují poměrně zřetelným šedomodrým nádechem a ve stáří často nevýrazným šedohnědým ostřím. Třeň je podobně zbarvený jako lupeny a občas může být ve spodní části hnědě skvrnitý.

Využití: Čirůvka vlnatá je jedlá, avšak ke konzumaci se vzhledem k jejímu vzácnému výskytu a možnosti záměny za jiný druh nedoporučuje.

Poznámka: V některých zemích ji odborníci slučují s čirůvkou zemní (Tricholoma terreum).

čirůvka vlnatá - Možnost záměny za jinou houbu:

Léčivé a zdravotně prospěšné houbyJedovaté houby

čirůvka zemní (Tricholoma terreum):

Liší se od sebe povrchem klobouku a částečně i jiným zbarvením lupenů. Čirůvka vlnatá má narozdíl od čirůvky zemní klobouk plsťovitý a ani v dospělosti není šupinatý. Liší se také šedým zbarvením lupenů s namodralým nádechem.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.