čirůvka střechovitá (Tricholoma imbricatum)

čirůvka střechovitá - Foto č. 17955


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houby


Hodkovice nad Mohelkou, CZ
21.Říjen 2012


čirůvka střechovitá:

Čirůvka střechovitá představuje nehojný druh houby objevující se v jehličnatých lesích. Vyrůstá většinou v početných skupinách a daří se jí především pod borovicemi na písčitém podloží. Setkat se s ní můžeme zhruba od srpna do počátku listopadu.

Stručný popis: Klobouk 50-120 mm široký, zprvu široce kuželovitý, později rozložený, na temeni často s širokým tupým hrbolem. Povrch klobouku suchý, matný, vláknitě šupinkatý, v dospělosti obvykle políčkovitě rozpraskávající, okrový až hnědý, většinou s načervenalým nádechem. Lupeny středně husté, zpočátku bělavé, později až světle okrové, při poranění masově červeně skvrnité. Třeň až 100 mm vysoký, válcovitý, pod kloboukem bělavý, směrem k bázi rezavě nahnědlý a často zúžený. Vůně dužniny nevýrazná.

Možnost záměny a využití: Patří k dobře poznatelným jedlým houbám, ale ke konzumaci se nedoporučuje, protože je mírně nahořklá. Zaměnit bychom ji mohli za některé hnědě zbarvené čirůvky, například za čirůvku bělohnědou (Tricholoma stans).
čirůvka střechovitá - Fotografie (3):
(Tricholoma imbricatum)
Foto č. 17956
(Tricholoma imbricatum)
Foto č. 17903
(Tricholoma imbricatum)
Foto č. 17902  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.