Čičorka pestrá (Coronilla varia)

Čičorka pestrá - Foto č. 5783


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedovaté rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Bobovité

Kadaň
24.Červen 2007


Čičorka pestrá:

Vytrvalá bylina z čeledi bobovitých (Fabaceae) s vystoupavými nebo poléhavými lodyhami dlouhými 30-100 (někdy až 200) cm; listy jsou lichozpeřené, se 6-12 páry lístků, poněkud nasivělé. Kvete od června do září; květy jsou uspořádány v 12-20květých ploše rozložených okolících, barvu mají od růžovofialové až po téměř bílou, člunek je obvykle světlejší než pavéza, ale má tmavou špičku (samy o sobě nejsou příliš pestré, jak praví název, rozhodně jsou ale pestré ve srovnání s ostatními druhy rodu, které kvetou výhradně žlutě, viz např. čičorka pochvatá). Plody jsou struky (lusky, které se neotevírají dvěma chlopněmi, ale jsou zaškrcované mezi jednotlivými semeny a tam se po dozrání lámou). Roste na suchých loukách, v lesních lemech i ve světlých lesích, na mezích, na okrajích cest a na ruderalizovaných plochách po celém území našeho státu s výjimkou nejvyšších poloh, v teplejších oblastech hojně. Dříve prý byla používána v lidovém léčitelství. Je poněkud jedovatá, vyvolává křeče, zvracení, průjmy a dechové a srdeční potíže, byla zaznamenána i úmrtí. Na některá zvířata ale takto nepůsobí, naopak, pro vysoký obsah bílkovin zlepšuje kvalitu pastvy.


Čičorka pestrá - Fotografie (3):
(Coronilla varia)
Foto č. 5787
(Coronilla varia)
Foto č. 5786
(Coronilla varia)
Foto č. 5784

Čičorka pestrá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.