Chvojník (Ephedra)

Chvojník - Foto č. 4803


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyJedovaté rostlinyKeřeCizokrajné rostlinyStepní rostliny


Praha, Botanická zahrada
6.Červen 2007


Chvojník:

Metlovitý keř vzhledem připomínající chudě větvenou přesličku; dvoudomý, šištice drobné, semena v obalu napodobujícím plod. Jedovatý, obsahuje řadu alkaloidů, z nichž nejznámější je efedrin s posilujícími účinky; z efedrinu lze připravit známou drogu pervitin. – Systematické postavení chvojníků je problematické, některými autory jsou řazeny jako třída do oddělení nahosemenné rostliny, jinými jsou považovány za samostatné oddělení na pomezí nahosemenných a krytosemenných rostlin; v poslední době začínají být řazeny spolu s welwitschiemi, které se rovněž vyznačují směsí znaků naho- a krytosemenných, do nově vytvořeného oddělení obalosemenných (Gnetophyta). Chvojníky rostou v asi 65 druzích ve Středomoří, Asii a Americe; u nás nerostou, nejblíže našemu území se vyskytuje chvojník dvouklasý (Ephedra distachya) na jediné lokalitě na Slovensku.


Chvojník - Fotografie (3):
(Ephedra)
Foto č. 4806
(Ephedra)
Foto č. 4805
(Ephedra)
Foto č. 4804

Chvojník - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.