Chrpa parukářka (Centaurea pseudophrygia)

Chrpa parukářka - Foto č. 6012


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyLuční rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Krušné hory, Kovářská
26.Červenec 2007


Chrpa parukářka:

Vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoká 30-100 cm. Lodyha je přímá, v horní části chudě větvená, vzácně jednoduchá; listy celistvé, přízemní řapíkaté, za květu často již odumřelé, horní lodyžní přisedlé; úbory na koncích lodyhy a větví jednotlivé, 4-5 cm v průměru; všechny květy v úboru trubkovité, okrajové výrazně paprskující, růžové až růžovofialové; zákrovní listeny (u chrp jeden z nejdůležitějších určovacích znaků!) jsou prakticky celé zakryté přívěsky, které jsou černohnědé, kopinaté, plynule přecházející ve světle hnědou, čárkovitou, bohatě třásnitou špičku, která je obloukovitě vyhnutá dolů – špičky přívěsků se svými třásněmi tak vytvářejí kolem zákrovu hustou „paruku“ (odtud jméno); plody nažky s krátkým chmýrem. Kvete od července do září. Roste na vlhčích loukách, v lesních lemech a nivách; u nás se vyskytuje v podhorských a horských oblastech roztroušeně až dosti hojně, nezasahuje ovšem do nejvyšších poloh, naopak podle řek dokáže sestoupit někdy až do nížin. – Pozn.: Podle některých názorů je Centaurea pseudophrygia východoevropský druh, který k nám nezasahuje; naše rostliny jsou poněkud odlišné a měl by jim patřit název Centaurea elatior (Gaud.) Hayek.


Chrpa parukářka - Fotografie (6):
(Centaurea pseudophrygia)
Foto č. 6018
(Centaurea pseudophrygia)
Foto č. 6017
(Centaurea pseudophrygia)
Foto č. 6016
(Centaurea pseudophrygia)
Foto č. 6015
(Centaurea pseudophrygia)
Foto č. 6014
(Centaurea pseudophrygia)
Foto č. 6013

Chrpa parukářka - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.