Chrpa luční úzkolistá (Centaurea jacea subsp. angustifolia)

Chrpa luční úzkolistá - Foto č. 6257


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyLuční rostlinyRumištní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Džbán, Nečemice
14.Srpen 2007


Chrpa luční úzkolistá:

Vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoká 40-80 cm. Lodyha přímá nebo na bázi vystoupavá, zpravidla již od dolní poloviny prutnatě větvená, větve bohatě olistěné, často dále větvené; přízemní listy jsou za květu obvykle již odumřelé, střední a horní lodyžní listy přisedlé, delší než lodyžní články, čárkovitě kopinaté, někdy na bázi chudě peřenoklané (třeba jen jediný úkrojek na každé straně), hustě přitiskle pavučinatě chlupaté; úbory jednotlivé, zákrovní listeny (u chrp jeden z nejdůležitějších určovacích znaků!) jsou prakticky celé zakryté přívěsky, které jsou okrouhlé, miskovitě vypouklé, suchomázdřité, světle béžové s tmavším hnědým středem, celistvé nebo s natrhaným okrajem, ale nikdy s třásněmi (nominátní chrpa luční pravá má přívěsky naopak hnědé se světlejším středem; kromě toho je větvená až v horní polovině a má listy širší a kratší); květy tmavě růžové, trubkovité, okrajové výrazně paprskující; plody jsou nažky bez chmýru. Kvete od července do září. Roste na sušších loukách, v lesních lemech a světlinách, podle cest, na náspech a suchých ruderalizovaných trávnících v obcích; u nás roste dosti hojně v teplých oblastech státu, jinde jen roztroušeně nebo chybí. Má hořkou chuť, lze ji použít jako léčivku při žaludečních potížích; působí též tonicky a močopudně.


Chrpa luční úzkolistá - Fotografie (4):
(Centaurea jacea subsp. angustifolia)
Foto č. 6261
(Centaurea jacea subsp. angustifolia)
Foto č. 6260
(Centaurea jacea subsp. angustifolia)
Foto č. 6259
(Centaurea jacea subsp. angustifolia)
Foto č. 6258

Chrpa luční úzkolistá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.