Chrpa latnatá (Centaurea stoebe)

Chrpa latnatá - Foto č. 5985


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyPískomilné rostlinyRumištní rostlinySkalní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Kadaň
23.Červenec 2007


Chrpa latnatá:

Dvouletá (někdy víceletá) bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), celá šedě pavučinatě chlupatá a drsná, vysoká 30-80 cm; v prvním roce se vytváří pouze přízemní listová růžice, ve druhém vyrůstá obvykle jedna přímá květonosná lodyha s lodyžními listy, které jsou zpeřeně dělené na čárkovité úkrojky s podvinutými okraji, přízemní listy jsou za květu již odumřelé. Úbory jsou uspořádány do latovitého květenství; všechny květy v úboru trubkovité, okrajové paprskující, světle růžové; zákrovní listeny (u chrp jeden z nejdůležitějších určovacích znaků!) zelené, podélně vynikle žilkované, tedy světle a tmavě pruhované, s tmavě hnědým přívěskem se světlejšími třásněmi; plody nažky s velmi krátkým chmýrem. Kvete od července do září. Roste na skálách, suchých kamenitých stráních, v lomech, na náspech, v kolejištích nádraží nebo na písčinách, vyžaduje slunná a suchá stanoviště a mělké, málo vyvinuté půdy; u nás roste roztroušeně až hojně v teplejších oblastech, zejména na výchozech tvrdých hornin.


Chrpa latnatá - Fotografie (6):
(Centaurea stoebe)
Foto č. 5991
(Centaurea stoebe)
Foto č. 5990
(Centaurea stoebe)
Foto č. 5989
(Centaurea stoebe)
Foto č. 5988
(Centaurea stoebe)
Foto č. 5987
(Centaurea stoebe)
Foto č. 5986

Chrpa latnatá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.