« předchozí | další »

chřapáč pružný (Helvella elastica)

chřapáč pružný - Foto č. 18086


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé, nepříliš chutné houby


Mělnická Vrutice, CZ
3.Říjen 2012


chřapáč pružný:

Chřapáč pružný patří k hojnějším zástupcům zajímavého rodu Helvella. Vyrůstá jednotlivě i ve skupinách a setkat se s ním můžeme v listnatých i jehličnatých lesích. Plodnice vytváří zhruba od počátku července až do listopadu, přičemž v některých letech, kdy je více vláhy, dokáže vyrůstat i v početnějších skupinkách.
Stručný popis: Klobouk je 15-40 mm široký, rozdělený na dva až tři bočně zploštělé laloky, v mládí většinou sedlovitý, později spíše nepravidelně zprohýbaný, hladký, křehký, světle okrový nebo šedohnědý, vzácněji tabákově hnědý až tmavohnědý, na vnitřní straně bělavý. Třeň je 20-90 mm vysoký, válcovitý, štíhlý a dutý, poměrně pružný, často bočně smáčklý, někdy s jednou až dvěma jamkami, bělavý až krémový. Záměna je možná za jiné druhy chřapáčů, především za chřapáč bělavý (Helvella albela), který upřednostňuje zásadité podloží a není ve třeni tak pružný, a za chřapáč širokovýtrusý (Helvella latispora), jenž má pro změnu jemně chlupatý třeň a vyrůstá pouze pod listnáči.

Využití: Je sice jedlý, ale nevyznačuje se žádnou zvláštní vůní ani chutí, takže jej znalci hub většinou nesbírají.  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.