Chaluha pilovitá (Fucus serratus)

Chaluha pilovitá - Foto č. 10198


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyMořské rostliny


Norsko, ostrov Jomfruland
4.Červen 2008


Chaluha pilovitá:

Hnědá mořská řasa, v jejíž rodozměně je úplně potlačena pohlavní generace, představovaná jen gametami; stélky tvoří pouze dvoudomá generace nepohlavní čili sporofyt. Stélka je tuhá, plochá, dlouhá 30-60 cm, a je mnohonásobně nepravidelně vidličnatě větvená na prstovité úkrojky se zřetelnou střední žilkou široké 2-4 cm; pohlavní orgány mají tvar drobných měchýřků hustě roztroušených po celé ploše stélky. Stélka neobsahuje plynové měchýře a její okraj je někdy nezřetelně, obvykle však výrazně pilovitě zubatý, čímž se liší od všech ostatních zástupců rodu – je naprosto nezaměnitelná a jednoznačně určitelná i pro úplného laika. Vyskytuje se v severním Atlantiku, kde je jednou z nejčastějších chaluh středního příbojového pásma na skalnatých pobřežích, kde může tvořit i více než třetinu biomasy řas. V minulosti se používala na výrobu sody a jódu, dnes mají výtažky z ní použití v lékařství a kosmetice.


Chaluha pilovitá - Fotografie (1):
(Fucus serratus)
Foto č. 10199

Chaluha pilovitá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.