Čekanka obecná (Cichorium intybus)

Čekanka obecná - Foto č. 1114


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé rostlinyLéčivé rostlinyBylinyLuční rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Českobudějovicko
2005


Čekanka obecná:

Vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoká až 1 m. V prvním roce vytváří pouze přízemí listovou růžici připomínající listy pampelišky, teprve od druhého roku ze středu růžice vyrůstá větvený, houževnatý, chudě olistěný stonek. Kvete od července do září; květenství je úbor tvořený bledě modrými (vzácně růžovými nebo bílými) jazykovitými květy; úbory se otevírají za rozbřesku a zavírají se ve dvě hodiny odpoledne, resp. při dešti. Plody jsou nažky, na rozdíl od jiných příbuzných rostlin bez chmýru. Roste na sušších stráních, na mezích, podle cest a na ruderalizovaných plochách v nižších polohách celého státu hojně, v podhůří jen roztroušeně. Je to známá léčivka, užívaná při chorobách trávicí a vylučovací soustavy, sleziny, srdce, ale i při kožních chorobách a očních zánětech. Pěstované odrůdy čekanky se užívají k výrobě kávové náhražky (tzv. cikorka), nebo se jedí mladé etiolizované (tj. nezelené, pod navršenou zemí vyrostlé) výhonky zvané čekankové puky.


Čekanka obecná - Fotografie (1):
(Cichorium intybus)
Foto č. 1113

Čekanka obecná - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.