Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum)

Bolševník velkolepý - Foto č. 1921


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedovaté rostlinyBylinyBahenní rostlinyLesní rostlinyLuční rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Miříkovité

Českobudějovicko
2005


Bolševník velkolepý:

Mohutná dvou- až víceletá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae) s dutou přímou lodyhou tlustou téměř 10 cm a vysokou 2-4 m, zakončenou plochým složeným okolíkem o průměru i přes půl metru; v horní části bývá chudě větvena, okolíky na větvích jsou menší. Rovněž listy jsou mohutné, až 150 cm dlouhé, zpeřeně dělené, úkrojky jsou na rozdíl od našeho původního bolševníku obecného špičaté. Kvete bíle nebo nažloutle, květy se rozvíjejí od června do září; plody jsou nažky, jedna rostlina jich vyprodukuje obvykle přes 20 000 (někdy až 100 000), proto se rychle šíří a patří u nás (a vlastně v celé střední Evropě) k nejagresívnějším invazním druhům. Pochází z oblasti Kavkazu, kde ale dosahuje výšky pouze 150 cm; u nás ho jako první nechal vysadit kníže Mettrnich v parku u zámku Kynžvart. Šířit se začal pomalu, ještě v roce 1950 měl u nás jen 9 lokalit ve volné přírodě; v současné době je u nás běžný zejména podle vodních toků a na ruderálních plochách, vytlačuje původní vegetaci a jeho výskyt je zejména v západních čechách místy kalamitní; majitelé napadených pozemků mají ze zákona povinnost ho hubit, to je však velmi obtížné. Je velmi nebezpečný, obsahuje fototoxické látky - po kontaktu s rostlinou a následném oslunění se vytvářejí velmi bolestivé a obtížně hojitelné puchýře; nebezpečné je i nadýchání ve vzduchu rozprášených šťáv při kosení.


Bolševník velkolepý - Fotografie (7):
(Heracleum mantegazzianum)
Foto č. 1920
(Heracleum mantegazzianum)
Foto č. 1919
(Heracleum mantegazzianum)
Foto č. 1918
(Heracleum mantegazzianum)
Foto č. 1917
(Heracleum mantegazzianum)
Foto č. 1916
(Heracleum mantegazzianum)
Foto č. 10292
(Heracleum mantegazzianum)
Foto č. 10291

Bolševník velkolepý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.